Aarhus
Filmbyen 4
8100 Aarhus
TLF: +45 8620 4060
København
nygårdsvej 5, 2. sal
2100 københavn ø
TLF: +45 7030 0160
EMAIL:
2012-10-29 09:31:16

Pengespil i børnehøjde er bragende succes

Fire år efter lanceringen af Danske Banks finansielle spilunivers Pengeby, har sitet nu 4,5 millioner brugere i otte lande, heraf 1,6 millioner i Danmark, 20 millioner logins, over 90 millioner minutters samlet besøgstid og 104 millioner sidevisninger, alene i 2011.

– Da vi lancerede Pengeby havde vi slet ikke fantasi til at forestille os de tal, vi ser i dag. Vores ambition er fortsat at være med til at øge den generelle økonomiske forståelse i vores samfund. Og det er klart at med så stor en succes, så når vi ud til rigtig mange i målgruppen med vores budskab; og langt flere end vi havde turde håbe på. Men det bedste er, at uanset, hvor vi lancerer projektet, så er tilbagemeldingerne altid utroligt positive fra både børnene og deres forældre. Så alt i alt kan vi naturligvis kun være meget tilfredse, siger Tina Obel Lope, som er ansvarlig for Danske Banks CSR-initiativer.

Pengeby, som er en del af Danske Banks CSR-strategi for finansiel forståelse for børn og unge, er udviklet i samarbejde med Zupa Recommended. Programmet omfatter spil og læringsplatforme til børn og unge i alderen 5 til 27 år, og spilleuniverserne er støttet op af tilhørende forældre- og skolemateriale, der passer ind i folkeskolens læreplaner for matematikundervisningen.

– Det er klart, at når et projekt som Pengeby har så stor en succes, så udløser det store smil på læben. Og det faktum, at tilgangen af nye besøgende ligger konstant højt, bekræfter kun, at ambitionen om at lave et levedygtigt projekt med relevant og tidløst indhold, lykkedes som planlagt, siger Michael Venneberg Carlsen, Account Director hos Zupa Recommended.

Hos Zupa Recommended arbejder man på at brede den viden om, hvordan man skaber en succes med en læringsplatform for børn og deres forældre, ud til flere af bureauets kunder.

Danske Banks seneste finansiel forståelses-initiativ, Dream On, til de 15-18-årige, er allerede udkommet i Danmark og Norge, men skal i løbet af efteråret også rulles ud i Sverige, Finland og Litauen i samarbejde med Zupa Recommended.

Spil med på Pengeby

TILBAGE TIL OVERSIGTEN